Board of Governors

The Executive Committee (EC) serves concurrently on the Board of Governors

IEEE Member Society Representatives


 

Quan Xue

Antennas & Propagation Representative
City University of Hong Kong
Hong Kong SAR China
10 (Asia and Pacific)

Ricardo Reis

Circuits & Systems Representative
Universidade Federal do Rio Grande do Sul
Brazil
9 (Latin America)

Dimitrios Serpanos

Computer Representative
University Of Patras
Greece
8 (Africa, Europe, Middle East)

David Pan

Falcon Computing Solutions, Inc.
United States
5 (Southwestern U.S.)

Christopher Bailey

Electronics Packaging Representative
University of Greenwich
United Kingdom
8 (Africa, Europe, Middle East)

José E. Rayas-Sánchez

Microwave Theory & Techniques Representatives
Instituto Tecnológico y de Estudios Superiores de Occidente
Mexico
9 (Latin America)

Bryan Ackland

Solid-State Circuits Representative
Stevens Institute of Technology
United States
2 (Eastern U.S.)

Alternate Representatives 

José Schutt-Ainé

Electronics Packaging Alternate
University of Illinois
United States
4 (Central U.S.)

Vivek Tiwari

Solid-State Circuits Alternate
Intel Corp.
United States
6 (Western U.S.)

Publication Representatives


 

Jörg Henkel

EiC, Design&Test
Karlsruhe Institute of Technology (KIT)
Germany
8 (Africa, Europe, Middle East)

Rajesh K. Gupta

EiC, TCAD
University of California, San Diego
United States
6 (Western U.S.)

Technical Committee (TC) Representatives


 

Iris Hui-Ru Jiang

Design Automation TC
National Taiwan University
Taiwan
10 (Asia and Pacific)

Chinna Prudvi

System Validation & Debug TC
Intel Corp.
United States
6 (Western U.S.)

Shiyan Hu

University of Southampton
United Kingdom
8 (Africa, Europe, Middle East)

Yervant Zorian

Test Technology TC (TTTC)
Synopsys, Inc.
United States
10 (Asia and Pacific)

Conference Representatives


 

Kazutoshi Wakabayashi

ASP-DAC
NEC Corporation
Japan
10 (Asia and Pacific)

Ayse Coskun

DAC Representative
Boston University
United States
1 (Northeastern U.S.)

Donatella Sciuto

DATE Representative
Politecnico di Milano
Italy
8 (Africa, Europe, Middle East)

Tsung-Yi Ho

VP Activities, ICCAD
National Tsing Hua University
Taiwan
10 (Asia and Pacific)

Standing Committee Chairs (in addition to EC-chaired)


 

Agnieszka Dubaj

Secretary
Intel Corp.
United States
6 (Western U.S.)

Xiaobo Sharon Hu

University of Southampton
United Kingdom
4 (Central U.S.)

Qi Zhu

Young Professionals Coordinator
Northwestern University
United States
4 (Central U.S.)

IEEE Representatives 

(ex-officio, non-voting)


 

Renuka P. Jindal

IEEE Division I Director
University of Louisiana at Lafayette
United States
5 (Southwestern U.S.)

K.J. Ray Liu

University of Maryland
United States
2 (Eastern U.S.)

Council Initiatives Representatives

(non-voting)


 

Ian O'Connor

VP Initiatives
École Centrale de Lyon
France
8 (Africa, Europe, Middle East)

Chengmo Yang

National Taiwan University
Taiwan
2 (Eastern U.S.)

Jorge J. Gómez Sanz

Internet of Things
Universidad Complutense de Madrid
Spain
8 (Africa, Europe, Middle East)

Pierre-Emmanuel Gaillardon

Rebooting Computing
University of Utah
United States
6 (Western U.S.)

Agnieszka Dubaj

Secretary
Intel Corp.
United States
6 (Western U.S.)

Marina Zapater

EPFL
Switzerland
8 (Africa, Europe, Middle East)

Council Operations

(non-voting)


 

Brooke Johnson

Council Operations Manager
Conference Catalysts, LLC
United States
6 (Western U.S.)

Sudeep Pasricha

Colorado State University
United States
5 (Southwestern U.S.)